СБ на ОН првпат во историјата ќе гласа преку електронска пошта

Од:

Советот за безбедност на Обединети нации првпат во историјата воведува гласање преку електорнска пошта за време на пандемијата со новиот коронавирус.

Заменикот на рускиот амбасадор во ОН, Дмитриј Пољански изјави дека СБ не сакал да воведе гласање по пат на видео врка, бидејќи тоа не е дефинирано со Повелбата на ОН, а исто така има и правни, безбедноснии и технички проблеми.

Тој додаде дека Русија била против гласање преку видео врска.

Од 16 март речиси сите кои работат во седиштето на ОН во Њујорк комуницираат од далечина, додека СБ не одржува состаноци во живо.

Би можело да ве интересира

УНДП повикува на воведување привремен основен приход за 2,7 милијарди луѓе

Ана Ололовска

Светските лидери ќе испраќаат видеозаписи наместо физички да се собираат во ОН во септември

Ана Ололовска

ОН ги повика богатите земји со 10 милијарди долари да им помогнат на сиромашните против коронавирусот

Ана Ололовска

ОН: Коронавирусот ги загрозува програмите за вакцинација на децата

Ана Ололовска

ОН: Уште 130 милиони лица можат да бидат погодени од глад поради пандемијата

Ана Ололовска

ОН усвои резолуција за хуманитарна помош за Сирија

Ана Ололовска