СБ на ОН ги повикува сите земји земји да го почитуваат ембаргото на испорака на оружје во Либија

Од:

Советот за безбедност на Обединетите нации ги повика сите земји да го почитуваат ембаргото на испорака на оружје во Либија и да се држат на страна во конфликтот во таа северноафриканска држава.

Набљудувачите на ОН за почитување на санкциите претходно ги обвинија Јордан, Обединетите Арапски Емирати и Турција за кршење на ембаргото.

Советот за безбедност на ОН бара од сите држави да „не интервенираат во конфликтот ниту да преземаат акција која би го влошила конфликтот“ и изразуваат загриженост поради „зголемената вклученост на платеници“.

Одлуките се усвоени со консензус.

Би можело да ве интересира

ОН: Околу 258 милиони деца под 17 години не одат во училиште

Ана Ололовска

ОН повикува на меѓународна помош во Источна Африка за справување со штетни скакулци

Ана Ололовска

ОН го поздравија формирањето Влада во Либан

Ана Ололовска

Конфликтот во Либија ќе се најде на маса пред Советот за безбедност на ОН за Либија

А1он

ОН: Климатските мигранти не смеат да бидат вратени во земјите од каде побегнале

Ана Ололовска

Светските лидери усогласија финален документ од конференцијата за Либија

А1он