Саудискиот принц Салман го одобрил убиството на новинарот Кашоги, тврди американското разузнавање

Од:

Саудискиот принц Мухамед бин Салман го одобрил, а можеби и го нарачал убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги во 2018 година, според извештај на американското разузнавање објавен денеска.

Како што јавија светските агенции, според декласифицираниот документ на четири страници од Канцеларијата на директорот на националното разузнавање на САД, принцот Салман сметал дека Кашоги е „закана за кралството“.

Кашоги на свиреп начин беше убиен во генералниот конзулат на Саудиска Арабија во Истанбул.

Би можело да ве интересира

Во затвор почина Берни Медоф, организатор на една од најголемите финансиски измами во историјата

Жарко Настоски

САД треба да распоредат повеќе војска во Бугарија и Романија за да запрат руска агресија, вели поранешниот секретар за одбрана

Жарко Настоски

САД продаваат оружје на ОАЕ за 23 милијарди долари

Ана Ололовска

Сенатот ја потврди номинацијата на Шермен за заменик државен секретар на САД

Ана Ололовска

Бајден: Вакцинацијата во САД не е доведена во прашање по одлуката за „пауза“ на употребата на вакцината на „Џонсон и Џонсон“

Ана Ололовска

Кина, Русија, Иран се главните закани за САД во 2021 година, сметаат американските разузнавачи

Жарко Настоски