Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман именуван за премиер

Од:

Според кралскиот декрет што вчера беше објавен преку официјалната агенција СПА, саудискиот престолонаследник, Мохамед бин Салман, е именуван за нов премиер на земјата, функција што традиционално ја извршува кралот.

dobivaj vesti na viber

Според указот на кралот Салман, престолонаследникот Мохамед „ќе биде претседавач на Советот на министри“.

Во Саудиска Арабија, кралот е шеф на државата и претседава со Советот на министри.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија намени 2,5 милијарди долари за Зелената иницијатива

Ана Ололовска

Саудиска Арабија вети 400 милиони долари хуманитарна помош за Украина

(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

А1он

Саудиска Арабија уапси човек кој и го посвети аџилакот во Мека на Елизабета Втора

А1он

Во Саудиска Арабија запленети 46 милиони таблети амфетамин

Саудијка осудена на 45 години затвор поради користење на социјални мрежи

Ана Ололовска