Саудискиот крал го отпушти шефот на безбедноста поради корупција

Од:

Кралот на Саудиска Арабија Салман го отпушти директорот за јавна безбедност Халид бин Карар ал Харби, и нареди да се спроведе истрага за наводите за корупција, јавија денеска локалните државни медиуми.

– Службата на Калед ал-Харби е прекината, што го наведе да се пензионира и да се почне истрага, јави официјалната новинска агенција СПА, повикувајќи се на кралски декрет.

Харби, заедно со уште 18 лица од приватниот и јавниот сектор, е обвинет за проневера на јавни пари, фалсификување, поткупување и злоупотреба на влијанието, се додава во информацијата.

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија планира да ги намали емисиите на стакленички гасови на нула до 2060 година

Меѓународната коалиција тврди дека убила повеќе од 160 Хути во близина на Мариб

Ана Ололовска

Ирак и Саудиска Арабија по 30 години го отвораат граничниот премин Јамима

Прв дијалог за човекови права меѓу ЕУ и Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Во Саудиска Арабија уапсени над 200 државни службеници поради корупција

Саудиска Арабија овозможува аџилак за одреден број вакцинирани аџии од странство

А1он