Саудиска Арабија пресретна беспилотно летало лансирано од Јеменските Хути

Од:

Силите за воздушна одбрана на Саудиска Арабија пресретнаa беспилотно летало вооружено со експлозив што го лансирале Јеменските Хути и кое имало за цел да го нападне аеродромот во јужниот дел на кралството, објави во неделата државната новинска агенција СПА.

Хутите ги интензивираа ракетните и беспилотни напади врз саудиските градови во изминатите две недели.

Би можело да ве интересира

Во Јемен соборен американски дрон

Ана Ололовска

Хутите со 10 дронови изведоа напад на нафтени објекти на Саудиска Арабија

ОН: Во судирите во Јемен 40 загинати, 260 повредени

А1он

Два и пол милиони верници на аџилак во Саудиска Арабија

Околу два милиона верници се очекуваат на аџилакот во Саудиска Арабија оваа година

Во Саудиска Арабија им дозволија на жените да патуваат сами