Саудиска Арабија ослободи две активистки за женски права

Од:

Саудиска Арабија ослободи две истакнати активистки за женски права кои се наоѓаат во затвор од 2018 година, соопшти вчера Центарот за човекови права во Персискиот залив.

Самар Бадави и Насима ал-Садах сега не се во притвор, но нивните движења и активности остануваат строго ограничени. Тие не смеат да го напуштат ова ултраконзервативно кралство, да објавуваат постови на социјалните мрежи или да прифаќаат каква било работа.

Ал-Садах работеше како новинарка за интернет весникот „Јухаина“. Таа беше уапсена во 2018 година под обвинение, меѓу другото, за комуникација со групи во странство кои се непријателски настроени кон Саудиска Арабија.

Бадави, пак, го привлече вниманието кога го доведе во прашање машкиот систем на старателство со поднесување тужба против нејзиниот татко во 2010 година, што доведе до привремено апсење.

Таа подоцна ги тужеше сообраќајните власти за одбивање на барањето за возачка дозвола. Кога во 2018 година беше укината забраната за возење, безбедносните сили повторно ја уапсија.

И покрај некои отстапки во општествениот живот, саудиската Влада продолжува изразито жестоко да ги прогонува активистите за човекови права.

Меѓу нив е и активистката за женски права Луџаин ал-Хатлул, која, исто така, се бореше за укинување на забраната за управување возила на жените. Таа беше ослободена во февруари годинава по илјада дена минати во притвор, но приврзаниците велат дека таа може повторно да биде уапсена за какво било дело што ќе се смета за незаконско.

Би можело да ве интересира

Саудискиот крал го отпушти шефот на безбедноста поради корупција

Ана Ололовска

Во Саудиска Арабија уапсени над 200 државни службеници поради корупција

Саудиска Арабија овозможува аџилак за одреден број вакцинирани аџии од странство

А1он

Саудијците кои ќе ги кршат мерките, три години нема да смеат да патуваат надвор од земјата

Жарко Настоски

Саудискиот гигант Арамко е цел на компјутерски напад, хакерите наводно бараат 50 милиони долари

Жарко Настоски

Саудиска Арабија сака заедно со Италија да го организира Светското првенство во 2030 година

Жарко Настоски