Саудиска Арабија ќе организира аџилак во Мека оваа година

Од:

Саудиска Арабија ќе организира аџилак во Мека оваа година, но под посебни услови со цел да се спречи ширењето на коронавирусот, јави денеска саудиската државна телевизија.

„Механизмот и условите за одржување на аџилакот ќе бидат објавени подоцна оваа година“, се вели во соопштението на Министерството за аџилак.

Минатата година Саудиска Арабија дозволи ограничен број верници да дојдат да се поклонат на најсветото муслиманско светилиште. Оваа година, аџилакот треба да се одржи кон крајот на јули.

Би можело да ве интересира

Саудискиот крал го отпушти шефот на безбедноста поради корупција

Ана Ололовска

Во Саудиска Арабија уапсени над 200 државни службеници поради корупција

Саудиска Арабија овозможува аџилак за одреден број вакцинирани аџии од странство

А1он

Саудијците кои ќе ги кршат мерките, три години нема да смеат да патуваат надвор од земјата

Жарко Настоски

Саудискиот гигант Арамко е цел на компјутерски напад, хакерите наводно бараат 50 милиони долари

Жарко Настоски

Саудиска Арабија сака заедно со Италија да го организира Светското првенство во 2030 година

Жарко Настоски