Саудиска Арабија ја отфрли истрагата на ОН за одговорноста на принцот во случајот Кашоги

Од:

Саудиска Арабија го отфрли повикот на експертот за човекови права на ОН дека престолонаследникот Мохамед бин Салман треба да биде предмет на истрага за убиството на новинарот Џамал Кашоги и истакна дека судската пракса на кралството во справувањето со случајот „не е прашање на пазарење“.

Саудискиот државен министер за надворешни работи, Адел ал Џубеир, изјави дека во извештајот на Агнес Каламар, специјална известувачка на ОН за вонсудски убиства, има „очигледни контрадикции“ и неосновани обвинувања.

– Ние жестоко го отфрламе секој обид да се допре раководството на кралството или случајот да се извади од судскиот систем на кралството”, напиша ал-Џубеир во неколку твитови.

Би можело да ве интересира

Најмалку 35 загинати во автобуска несреќа во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

Русија и Обединетите Арапски Емирати потпишаа договор вреден 1,4 милијарди долари

Саудиска Арабија одобри влез на нови трупи од САД

Путин: Нема докази за вмешаност на Иран во нападот врз саудиските нафтени постројки

Иран: Нападот врз нафтени постројки во Саудиска Арабија е легитимен чин на одбрана

Салман: Одговорен сум за убиството на Кашоги, но не го нарачав

Ана Ололовска