Саудијка осудена на 45 години затвор поради користење на социјални мрежи

Од:

Судот во Саудиска Арабија ја осуди Нура бин Саид ал Катани на 45 години затвор поради објави на социјалните мрежи.

dobivaj vesti na viber

Таа е осудена поради „користење на интернет за да го растргне општественото ткиво“ на Саудиска Арабија и „нарушување на јавниот ред преку користење на социјалните мрежи“.

Катани е осуден неколку недели по 35-годишната казна изречена на Салма ал-Шебаб, мајка на две деца и докторанд на Универзитетот во Лидс во Велика Британија. Таа беше осудена затоа што следела неистомисленици и активисти на Твитер и ги споделувала нивните објави.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Саудиска Арабија намени 2,5 милијарди долари за Зелената иницијатива

Ана Ололовска

Саудиска Арабија вети 400 милиони долари хуманитарна помош за Украина

(ВИДЕО) Саудиец му се закани на новинар на Ројтерс: Погрешно информирате двапати, нема да има третпат

А1он

Саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман именуван за премиер

Ана Ололовска

Саудиска Арабија уапси човек кој и го посвети аџилакот во Мека на Елизабета Втора

А1он

Во Саудиска Арабија запленети 46 милиони таблети амфетамин