Сателитски снимки покажуваат присуство на кинески сили во Шенжен

Од:

На сателитски снимки направени со помош на системот „Максар ворлд вју“ се гледаат голем број оклопни и други возила во спортски комплекс во Шенжен, а западните медиуми наведуваат дека најверојатно станува збор за сили на кинеската „Народна полиција“.

На снимката се гледаат повеќе од 500 возила распоредени околу фудбалски стадион во спортскиот центар во Шенжен, а кинеските државни медиуми претходно соопштија дека воените вежби се планирани и не се поврзани со апсењата во Хонгконг, иако се организирани непосредно откако Владата во Пекинг соопшти дека протестите почнале да покажуваат „траги на тероризам“.

Некои медиуми пишуваат дека долги колони оклопни возила се движат кон југ и ги блокирале улиците на пограничниот град Шенжен.

Во меѓувреме на социјалните мрежи се појавуваат многу видео снимки, од кои може да се заклучи дека Кина на границата со Хонгконг распоредува трупи на Народната полиција, паравоена формација опремена со тешко оружје.

Би можело да ве интересира

(ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО) Ужасни сцени од Кина: Од вирусот паѓаат луѓе по улици

Предраг Петровиќ

Пекинг ги откажа прославите за кинеската Нова година поради коронавирусот

Ана Ололовска

Кина затвори уште еден град поради коронавирусот

Ана Ололовска

Си-Ен-Ен: Змии најверојатно се извор на новиот коронавирус

Ана Ололовска

Автобусите и траектите веќе не влегуваат во Вухан, соопшти кинеското Министерство за транспорт

Ана Ололовска

Кинескиот град Вухан во сообраќајна изолација заради коронавирусот

Драган Поповски