Сателитски снимки откриваат дека Русија спрема напад на провинцијата Идлиб

Од:

Четврти по ред Сухој-25 напаѓачки авион пристигна во базата Хмејмим, што може да се види на сателитските снимки кој ги објави South Front.
Сириски извори го поврзуваат ова воено зајакнување со ескалирачката ситуација во провинцијата Идлиб каде се засилуваат судирите со џихадистичките групации.

И покрај договорот во Астана, џихадистите продолжуваат да го шират своето влијание во таканаречената зона на деескалација во провинцијата Идлиб кое останува засега нивно упориште.

Би можело да ве интересира

Сириската армија се разместува долж границата со Турција

Москва: Курдите да го почитуваат договорот за повлекување

Курдските борци ја напуштија „безбедносната зона“

Татјана Ташкова

Ердоган: Терористите на ЈПГ и нивните оружја ќе бидат отстранети надвор од зоната за деескалација

Путин: Ердоган ги објасни целите на операцијата во Сирија, Турција го продолжи прекинот на огнот

Се проверуваат обвинувањата на Курдите за употреба на хемиско оружје во Сирија