Санкции од ОН за тројца лидери на Централноафриканската република

Од:

Советот за безбедност на Обединетите нации изгласа санкции за тројца лидери на Централноафриканската република, вклучувајќи го и поранешниот претседател Франсоа Бозизе.

Под санкции се и водачот на „антибалак“ милицијата  Леви Јакете, како и вториот човек на милицијата Селека Нуредин Адам.

Санкциите подразбираат забрана за патување и замрзнување на нивните средства, а доаѓаат по предлог на САД и Франција.

За тројцата санкционирани се тврди дека учествувале во пружање поддршка на активностите за подривање на мирот, стабилноста и безбедноста во земјата.

Би можело да ве интересира

Русија бара седниците на Правиот комитет на ОН да се дислоцираат од Њујорк

Ана Ололовска

Гутереш ги поздрави напорите за решавање на ситуацијата во Сирија

Ана Ололовска

СБ на ОН денеска по вторпат ќе расправа за турската акција во Сирија

Ана Ололовска

Гутереш: Предизвиците на денешницата бараат мултилатерален свет

Ана Ололовска

Турција ги убедува ОН дека операцијата во Сирија ќе биде „пропорционална, одмерена и одговорна“

Ана Ололовска

СБ на ОН: Северна Кореја да се откаже од нуклеарното оружје

Ана Ололовска

Leave a Comment

3 × three =