Санду: Историски ден за Молдавија

Од:

Претседателката на Молдавија Маја Санду вечерва изјави дека потегот на Европската унија да и додели кандидатски статус на нејзината земја е историски ден.

dobivaj vesti na viber

Таа додаде дека Молдавија е пред тежок пат, за кој ќе треба многу работа и труд.

„Сепак, ние сме подготвени да го направиме тоа заедно за да обезбедиме подобра иднина за (молдавските) граѓани“, рече Санду.

Во објава на Фејсбук таа изјави дека членството во ЕУ ќе донесе повеќе просперитет, повеќе можности и повеќе ред во таа мала земја, која се наоѓа меѓу Украина и Романија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Додон: Нема да станеме дел од ЕУ барем за деценија или две, можеби и никогаш

Ана Ололовска

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

А1он

Хан: Очекувам кандидатски статус за Украина и Молдавија на следниот самит на ЕУ

А1он

Ако во ЕУ влезат Украина, Албанија и Косово, ние треба да си заминеме

Молдавија воведува забрана за информативни програми од Русија

Ана Ололовска

Украина и Молдавија засега нема да добиваат ИПА фондови

Ана Ололовска