Санчез се уште не може да состави влада на Шпанија

Од:

Шпанскиот премиер со технички мандат и лидер на социјалистите Педро Санчез смета дека пропаднале преговорите за формирање влада со поддршка на левичарската партија Подемос („Ние можеме“).

Повеќе од два месеци по изборите, Санчез нема обезбедено парламентарно мнозинство, ниту обезбеди гласови од партијата Подемос, чиј лидер Пабло Иглесиас сака да биде во владата.

Санчез следниот вторник во Парламентот се соочува со гласање за доверба. Ако не добие апсолутно мнозинство, ќе биде соочен со второ гласање два дена подоцна, кога ќе му биде потребно просто мнозинство.

Би можело да ве интересира

Пуџдемон: Ако можат Косово, Албанија и Северна Македонија, зошто не можеме ние

Ана Ололовска

Санчес доби мандат за формирање влада, се уште бара партнери за неа

Ана Ололовска

Шпанскиот крал почнува состаноци со партиските лидери за формирање влада

Ана Ололовска

Жерновски: Добра вест од Шпанија

Се уште неизвесно формирањето влада во Шпанија

Ана Ололовска

Шпанската полиција заплени рекордно количество метамфетамини

Ана Ололовска