Санчез при посетата на Барселона одби да се сретне со каталонските лидери

Од:

Шпанскиот привремен премиер Педро Санчез денеска беше во посета на Барселона по повеќедневните протести во таа област, но одби да се сретне со лидерите кои се залагаат за независност на Каталонија,

Тој го обвини регионалниот претседател Квим Тора дека не ја исполнил својата должност да воспостави ред.

Санчез беше пречекан од стотици мирни демонстранти, кои ја пееја каталонскиата химна и истакнуваа транспаренти со кои го повикаа да „седне и да разговара“ со регионалната Влада.

Санчез во Барселона се сретна со безбедносните сили и полицајците кои беа повредени на протестите, како и со лекарите задолжени за нивно опоравување.

Претходно денеска тој му упати писмо на Тора, во кое посочи дека тој не успеал да обезбеди складен соживот меѓу оние кои се „за“ и „против“ независност на Каталонија. Санчез во писмото оценува дека Тора им „свртел грб“ на безбедносните сили и го повика да ги осуди немирите.

Во текот на викендот Тора наведе дека постојано осудувал насилство и го критикуваше премиерот дека избегнува насилство.

Протестите почнаа откако шпанскиот Врховен суд на 14 октомври осуди девет каталонски претставници на затворски казни од девет до 13 години поради бунт и користење на јавни пари за организирање на референдум за независност во 2017 година, кој беше забранет од Уставниот суд и последователното еднострано прогласување на независност на Каталонија. На тројца каталонски претставници им е забрането да извршуваат јавни функции и треба да платат парични казни.

Во немирите во текот на изминатата недела повредени се повеќе од 500 лица, а полицијата приведе над 150 луѓе.

Шпанскиот министер за внатрешни работи Фернандо Гранде-Марласка соопшти дека во судирите во петокот повредени се 101 полицаец, а оштетени се 264 полициски возила.

Би можело да ве интересира

Шпанскиот министер за здравство: Без строги епидемиолошки мерки Мадрид е во сериозна опасност

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

Над 700 илјади заразени со коронавирус во Шпанија

Ана Ололовска

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

Мадрид ги „стега“ заштитните мерки против ширењето на коронавирусот

А1он

Шпанија со закон ќе забрани да се велича диктаторот Франко

А1он