Санчез: Близу сме до почеток на смирување на ситуацијата во Шпанија

Од:

Новите податоци во однос на коронавирусот во Шпанија се охрабрувачки и државата се приближува кон почетокот на смирување на епидемијата, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез.

– Пожарот почнува да се става под контрола, изјави Санчез во Парламентот пред гласањето за продолжување на вонредната состојба за уште две седмици.

Вонредната состојба треба да трае до 26 април.

Санчез рече дека враќањето во нормала ќе се изврши постепено и многу внимателно, пренесува „Ел Паис“.

Би можело да ве интересира

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Белгија од понеделник ги отвора границите и угостителските објекти

Ана Ололовска

Повеќе од 600 медицински сестри починаа од Ковид-19 во светот

Ана Ололовска

ЕК го класифицира Ковид-19 како “средна закана“, силни критики во Европарламентот

Ана Ололовска

Кина демантира дека не го информирала навремено СЗО за Ковид-19

Ана Ололовска

Шведска признава дека требала да воведе рестриктивни мерки

Ана Ололовска