Санчез: Близу сме до почеток на смирување на ситуацијата во Шпанија

Од:

Новите податоци во однос на коронавирусот во Шпанија се охрабрувачки и државата се приближува кон почетокот на смирување на епидемијата, изјави денеска шпанскиот премиер Педро Санчез.

– Пожарот почнува да се става под контрола, изјави Санчез во Парламентот пред гласањето за продолжување на вонредната состојба за уште две седмици.

Вонредната состојба треба да трае до 26 април.

Санчез рече дека враќањето во нормала ќе се изврши постепено и многу внимателно, пренесува „Ел Паис“.

Би можело да ве интересира

Шпанската полиција заплени повеќе од два тона кокаин

Британски пилот заболен од Ковид-19, по 243 дена лекување излезе од болница

А1он

Индекс: Хрватска има повеќе умрени од коронавирусот од Кина

Ана Ололовска

Белгискиот виролог Ван Ранст ги критикува богатите земји за вакцините

Ана Ололовска

„Дер Шпигел“ го објави нацрт-планот на Меркел за уште построг локдаун до средината на февруари

Ана Ололовска

Уапсени и казнети тројца Грци- одбиле да им се направи рапид тест при влез во Грција

Ана Ололовска