Санчез бара продолжување на вонредната состојба до 21 јуни

Од:

Шпанскиот премиер Педро Санчез денеска објави дека од Парламентот ќе побара да поддржи последно двонеделно продолжување на вонредната состојба до 21 јуни, јави „Ел Паис“.

Вонредната состојба, која беше воведена на 14 март, беше продолжена пет пати, а е во сила до 7 јуни.

За време на видео конференцијата со регионалните лидери, Санчез рече дека ова ќе биде последно продолжување на мерките, „со оглед дека бројот на новозаразени со коронавирусот драстично се намалува“.

Бројот на починати во Шпанија вчера се зголеми за четири и сега изнесува 27.125, што е драматичен пад на бројот на жртви за еден ден.

Со 286.308 заразени, Шпанија е на четврто место во светот по бројот на позитивни на коронавирусот.

Би можело да ве интересира

Трамп првпат во јавност со заштитна маска

Ана Ололовска

Во Косово 203 новозаразени со коронавирусот, починале четири лица

Ана Ололовска

Шпанија: Турист починал по пад од балкон и убил едно лице

Ана Ололовска

Во Бугарија уште 292 нови случаи на коронавирус

А1он

Во Црна Гора црн рекорд на новозаразени со Ковид-19

А1он

Во Грција регистриран 41 нов случај на Ковид-19, од кои 26 кај туристи

А1он