Санчес доби мандат за формирање влада, се уште бара партнери за неа

Од:

Шпанскиот крал Фелипе VI синоќа му го даде мандатот на лидерот на Социјалистичката партија Педро Санчес за да направи обид да формира било каква влада, иако тој се уште нема доволна поддршка од другите партии.

Социјалистичката партија освои најмногу гласови на изборите и има 120 од вкупно 350 места во парламентот.

Санчес сега преговара со ривалските партии за евентуално да ја добие нивната поддршка.

Тој веќе има договор со левичарите од партијата Обединети која има 35 пратеници, но тоа не му е доволно за парламентарно мнозинство.

Шпанија за четири години имаше четири изборни циклуси, а ако ниту една партија не успее да формира влада, новите избори можат да се оддржат веќе следната пролет, навдуваат американските медиуми.

Би можело да ве интересира

Втор ден затворен еден од најпрометните аеродроми во Шпанија

Ана Ололовска

Во Шпанија пронајдено безживотното тело на словачкиот конзул во Казахстан

Ана Ололовска

Две лица загинаа, осуммина повредени во експлозија во хемиска фабрика во Шпанија

А1он

ВИДЕО: Една жртва и деветмина повредени во експлозијата во хемиската фабрика во Шпанија

Ана Ололовска

Силна експлозија и пожар во фабрика во Тарагона

А1он

Санчез бара средба со Тора колку е можно поскоро

А1он