Самоубиствен напад во Авганистан

Од:

Бомбаш самоубиец се разнесе денеска пред конвој на меѓународните сили во близина на аеродромот во Кандахар, изјави авганистански официјален претставник.

Портпаролот на локалната полиција, Зиа Дурани го потврди нападот, без да соопшти повеќе детали.

Според локалната телевизија Ти Ви 1, станува збор за американски воен конвој. Нападот бил извршен во реонот Шор Андам во округот Даман. Засега нема информации за загинати или повредени во инцидентот.

На аеродромот во Кандахар се наоѓа голема воена база на меѓународните сили кои им помагаат на авганистанските безбедносни сили.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес е регистриран во Авганистан, на границата со Таџикистан

Силен земјотрес го погоди Авганистан

Талибанците го прогласија за национален празник денот кога замина последниот американски војник

Експлозија во Кабул во близина на зградата на министерството, најмалку двајца загинати, 12 ранети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Снежно невреме во Авганистан: Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и едно дете

Самоубиствен напад во Авганистан

Од:

Дваесет и едно лице денеска го загубија животот, а 22 лица се повредени при напад на бомбаш-самоубиец во Кандахар, јужен Авганистан.

Бомбашот со мотоцикл влетал на паркинг со неколку десетици паркирани камиони, кои се користат за снабдување на военовоздухопловните бази на НАТО во Кандахар.

Сите жртви се цивили, нема ниту еден војник меѓу нив, потврдија од авганистанската полиција.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес е регистриран во Авганистан, на границата со Таџикистан

Силен земјотрес го погоди Авганистан

Талибанците го прогласија за национален празник денот кога замина последниот американски војник

Експлозија во Кабул во близина на зградата на министерството, најмалку двајца загинати, 12 ранети

Ана Ололовска

ВИДЕО: Талибанците пронајдоа американски воени возила вредни седум милијарди долари

Горан Наумовски

Снежно невреме во Авганистан: Најмалку три лица загинаа, меѓу кои и едно дете