Самопрогласен пастор осуден на 34 години затвор поради сексуално злоставување

Од:

Евангелистичкиот пастор по потекло од Нигерија, Мајкл Олуронби осуден е на 34 години затвор во Велика Британија откако беше прогласен за виновен за силувања.

Судијката Сара Бакингем изјави дека Олуронби, аптекар и самопрогласен пророк е сторител на една од „најтешките сексуални злоставувања над малолетни лица“.

Судот во Бирминген соопшти дека Олуронби (60) е прогласен за виновен за 15 случаи на силување, седум обиди за сексуално злоставувања и два сексуални напада.

Кривичните дела се сторени во Бирминген и во Лондон и се случиле најмалку 88 пати.

– Пасторот ги убедувал жртвите, од кои една имала само девет години да учествуваат во духовното капење, кое наводно го чистело телото од злите духови, но правата причина била задоволување на својата сексуална желба, наведе Судот.

Дел од жртвите останале бремени, но пасторот ги убедувал да абортираат.

Сопругата на пасторот Џулијана (58) е прогласена за виновна за соучество во силување и е осудена на 11 години затвор.

Олуронби во 1989 година формираше своја група следбеници, кои сексуално ги злоставуваше.

Би можело да ве интересира

Воздушни мостови како алтернатива за карантин, предлог од Британија

А1он

Велика Британија од денеска го забранува сексот со лице од друго семејство и надвор од домот

Ана Ололовска

Шарма: Мерките внимателно ќе се укинуваат, по препораките на експертите

Ана Ололовска

Најмалку 18 убиени во северна Нигерија

Ана Ололовска

Во Лондон уапсени 11 лица на протест заради убиството на афроамериканецот Флојд во Минеаполис

Ана Ололовска

Британски експерт нагласува дека се уште е рано за олеснување на мерките во земјата

Ана Ололовска