Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Од:

Жителите на островите Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа 2022 година со огномет и петарди.

Тие први во светот влегоа во новата година со огномет, а Самоа донела пет експерти за пиротехника од Нов Зеланд за да направат огномет.

По овие острови, Австралија влегува во новата 2022 година, исто така со огномет.

Во огнометот во Сиднеј ќе бидат испукани шест тони пиротехника.

И покрај епидемиолошките мерки, повеќе десетици луѓе ќе го гледаат огнометот во живо на улиците.

Но, поради епидемиолошката состојба секој што ќе сака ќе мора однапред да резервира билети за една од 30-те точки од кои ќе се следи спектаклот, кој ќе се пренесува во живо на телевизија.

Би можело да ве интересира

Лунарната Нова година во Кина прославена без мерки против Ковид-19

Горан Наумовски

Новата година ја дочекаа во Дака, Алмати, Бишкек, Тимбу, Астана, Хонг Конг…

(ВИДЕО) Илјадници огномети во Сиднеј, спектакуларно добредојде за 2023 година

Горан Наумовски

Самоа и Кирибати први ја дочекаа Новата 2023 година

Горан Наумовски

По пауза од две години, новогодишната ноќ во Грција без никакви ограничувања

Празничното украсување во Солун ќе се исклучува во 1 часот по полноќ за заштеда на енергија

А1он