Саманта Пауер ќе ја раководи Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД)

Од:

Новоизбраниот американски претседател Џо Бајден ја избра Саманта Пауер, поранешен амбасадор во Обединетите нации, за директор на американската Агенција за меѓународен развој (УСАИД).

„Пауер ќе ја собере меѓународната заедница и ќе работи со нашите партнери на решавање на најголемите предизвици на денешницата – вклучително и на Ковид 19, климатските промени, глобалната сиромаштија и демократското назадување“, се наведува од преодниот тим на Бајден.

Пауер беше постојан претставник на САД во ОН од 2013 до 2017 година.

-Пауер ќе биде силен глас за помош на ранливите, воведувајќи нова ера во човековиот прогрес и развој и работејќи за американските интереси низ светот, рече Бајден во својата изјава.

Би можело да ве интересира

Вашингтон бара од Москва итно да го ослободи опозиционерот Навални

Жарко Настоски

Врховниот суд отфрли антикорупциски тужби против Трамп

Жарко Настоски

САД: Трансродовите лица пак можат да служат војска, Бајден ја укина забраната

Жарко Настоски

Компанијата „Доминион“ го тужи Џулијани за 1,3 милијарди долари поради тврдењата за изборна измама

Жарко Настоски

ВИДЕО: Пет жртви во пукање во Индијанаполис, настрада и бремена жена

Катерина Павлова-Николовска

Бајден повторно го воведе ограничувањето за влез во САД