Салвини: Приемот на бегалци ќе ги охрабри трговците со луѓе

Од:

Италијанскиот заменик – премиер Матео Салвини остро го отфрли договорот за спасените мигранти за кој посредуваше Европската унија, и рече дека тоа ќе ги охрабри трговците со луѓе.

Според договорот кој го објави премиерот на Малта Џозеф Мускат, европски држави, вклучувајќи ја и Италија, ќе ги примат 49-те мигранти кои уште од декември се наоѓаат на приватни спасувачки бродови, откако тие прво ќе пристигнат на Малта. Покрај тоа, тие ќе примат и поголем број од 249 бегалци кои веќе се наоѓаат на Малта.

Салвини за време на посетата на Полска изјави дека е апсолутно против доаѓањето на нови мигранти во Италија, што е спротивно на ставот на италијанскиот премиер Џузепе Конте.

Салвини е министер за внатрешни работи, лидер на десничарската анти-имигрантска Лига, една од двете коалициски партии во италијанската Влада. Конте рече дека доколку Италија прими околу 15 спасени деца и нивните родители, тоа нема да направи „дамка“ на земјата поради прифаќање на мигрантите кои ги спасиле приватни бродови.

Би можело да ве интересира

Конте: Италија најверојатно ќе ја продолжи вонредната состојба

Ана Ололовска

Конте: Италија не може да дозволи нов бран на коронавирусот поради небрежност на поединци

Ана Ололовска

Италија забрани влез од 13 земји, меѓу нив и Македонија

Ана Ололовска

Германија прифаќа најмногу мигранти согласно договорот ЕУ-Турција

Ана Ололовска

Италијанските власти може принудно да хоспитализираат заразени кои одбиваат лекување

Ана Ололовска

Италијанки протестираа против новите мерки за ограничување на свадбите

А1он