Салвини одбива да прими шпански брод со мигранти

Од:

Шпанскиот хуманитарен брод „Опен армс“ (Open Arms) со 147 мигранти денеска се вкотви во италијански територијални води и чека одобрување да вплови во пристаниште на островот Лампедуза.

Италијанскиот министер за внатрешни работи Матео Салвини забрани бродот да влезе во пристаништето, додека министерката за одбрана Елизабета Трента одби да ја потпише забраната на Салвини.

Трента истакна дека политиката не може да ја загуби хуманоста.

Салвини тврди дека Италија изминатите години примила голем број мигранти и инсистира другите земји членки на Европска унија да ги преземат мигрантите, кои се на отворено море повеќе од две недели

Би можело да ве интересира

Американскиот Врховен суд расправа за судбината на децата на нелегалните имигранти во САД

Од Лезбос во Атина префрлени над 300 бегалци и мигранти

Ана Ололовска

Пронајдени седум мигранти на патот Валандово – Струмица, шест Кубанци се обиделе илегално да ја преминат границата со Грција

Ана Ололовска

Четворица мигранти исчезнале во Дунав во близина на Апатин

Ана Ололовска

Спасовски на Салцбуршкиот форум: Ги поддржуваме сите заеднички иницијативи во справувањето со миграциските предизвици

Во близина на Канарските Острови пронајдени уште три тела на загинати мигранти

Ана Ололовска