Саломе Зурабишвили ја презеде функцијата претседател на Грузија

Од:

Саломе Зурабишвили (66) положи заклетва со што и официјално ја презеде функцијата претседател на Грузија.

Церемонијата за преземање на функцијата шеф на државата, која беше емитувана директно на неколку телевизии во земјата, се одржа во кралскиот комплекс „Батонис“, поранешна резиденција на кралот Ираклиј Втори (1720-1798).

На церемонијата присуствуваа 1.800 домашни и странски гости, меѓу кои и делегации од 55 земји.

Церемонијата се одржа во присуство на властите на земјата, претставници на опозицијата и свештенството.

На 28 ноември во Грузија се одржа вториот круг од претседателските избори, во кој учествуваа независните кандидати Саломе Зурабишвили, поддржана од владејачката партија Грузиски сон и Григор Вашадзе, поддржан од главната опозициска партија Обединетото национално движење.

Саломе Зурабишвили освои 59,52 проценти од гласовите.

Би можело да ве интересира

Поранешниот претседател на Грузија, Саакашвили ќе биде заменик на украинскиот премиер

Ана Ололовска

Грузија: Поради коронавирусот четирите најголеми градови од утре ќе бидат затворени

А1он

САД со осуда за Русија за кибер нападите во Грузија

САД ја зголемуваат помошта за Грузија

Парламентот во Грузија четири часа ја запре работатa поради „хемиски напад”

Грузискиот парламент ја обнови работата по растерувањето на демонстрантите