Саливен: Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за потеклото на коронавирусот

Од:

Советникот за национална безбедност на САД, Џејк Саливан изјави дека Кина ќе се соочи со „меѓународна изолација“ доколку не соработува за време на понатамошните истраги за потеклото на коронавирусот.

Саливан го пофали американскиот претседател Џозеф Бајден што им рекол на своите колеги од Г7 да ја „притиснат“ Кина да дозволи отворена истрага за потеклото на пандемијата, јави „Фокс њуз“.

„Она што Бајден го стори во Европа минатата недела се нарекува собир на демократскиот свет со заеднички глас за ова прашање, првпат по избувнувањето на пандемијата. Поранешниот претседател Трамп не можеше да го стори тоа, а тоа го направи и Бајден. Тој го собра Г7 да ја поддржат изјавата на сите во која се вели дека Кина мора да дозволи истрага на нејзината територија“, изјави Саливан.

Американскиот советник за национална безбедност вели дека Кина има два избора – или да им дозволи на истражителите, на разумен начин, да ја направат вистинската работа и да разберат од каде потекнува новиотѕ коронавирус или да се соочи со меѓународна изолација.

Би можело да ве интересира

Фајзер и Бионтек почнуваат масовни испитувања на вакцините кај деца од 5 до 11 години

Жарко Настоски

Шон Пен одбива да продолжи со снимање на серија доколку целата екипа не се вакцинира

Жарко Настоски

Бајден ги соопшти имињата на осуммина сојузни обвинители кои ги предлага

Жарко Настоски

Холандскиот ветеран Рожер е првиот тенисер позитивен на коронавирусот во Токио

Жарко Настоски

Америка и 20 нејзини сојузници ја осудија Куба за наводното кршење на човековите права

Жарко Настоски

На талибанците им требаат градовите за да ја вратат контролата врз Авганистан, вели американски генерал

Жарко Настоски