Саливан вети „непоколеблива поддршка“ за Украина

Од:

Американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан на синоќешната средба во Истанбул со средба со шефот на кабинетот на украинскиот претседател Андриј Јермак, вети непоколеблива поддршка на Вашингтон за суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

dobivaj vesti na viber

– Тие разговараа за ситуацијата во украинската нуклеарна централа Запорожје и за континуираната работа на Украина со ОН за извоз на храна, изјави портпаролка на Советот за национална безбедност на Белата куќа, Адриен Вотсон.

Јермак на Телеграм објави дека ја цени воената поддршка од САД и дека двете страни разговарале за натамошна воена помош.

Тој посочи дека „одлуката на Кремљ да ги признае референдумите одржани во привремено окупираните региони бара итна и соодветна реакција на светската заедница“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Медведев: Властите во Киев станаа непријатели на православната вера

Франција ја налути Русија

Германија подготвува испорака на стотици генератори во Украина

А1он

Бугарија ќе и обезбеди на Украина лесно оружје и муниција

А1он

По неколкумесечни разговори, Германија и Полска се договорија за испорака на нафта

А1он

Гроси: Се надевам на договор за нуклеарната централа Запорожје до крајот на годинава

А1он