Сафонов: Руските туристи до 7 декеври треба да се вратат татковината

Од:

Поголемиот број руски туристи треба да се вратат од Турција до 7 декември, изјави денеска шефот на „Ростуризам“, Олег Сафонов.

dobivaj vesti na viber

Тој наведе дека според денешните податоци во Турција се наоѓаат 9.964 руски туристи.

– Поради ситуацијата со Турција за повеќе од 40 проценти ќе се намали бројот на туристите кои патуваат во странство, истакна Сафонов.

Турција секоја година од над 4,4 милиони руските туристи инкасираа по околу 10 милијарди долари.

– Очигледно е дека Турција нема повеќе да ги добива тие пари,, посочи Сафонов.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Њујорк тајмс објави снимка: „Вака Путин го играше Западот 20 години“

Ана Ололовска

Русија им забрани влез во земјата на 154 членови на британскиот парламент

Ана Ололовска

Русија ја укинува горната старосна граница за пријавување во војска

Ана Ололовска

Лајен: Русија ја користи храната како оружје, ЕУ не смее да падне во нова замка на зависност

Ана Ололовска

ВИДЕО: Русија првпат од почетокот на војната одржа заеднички воени вежби со Кина

Предраг Петровиќ

Грција ќе го плаќа рускиот гас во рубљи

Leave a Comment

4 + eighteen =