САД воведоа санкции за ќерките на Путин и за сопругата и ќерката на Лавров

Од:

Белата куќа објави нов пакет санкции против голем број членови на руската политичка елита, меѓу кои и ќерките на рускиот претседател Владимир Путин и кон сопругата и ќерката на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

Новиот пакет санкции се одговор на администрацијата на Бајден на масакрот на цивилите во Буча.

Американскиот претседател Џо Бајден на Твитер објави дека САД, сојузниците и партнерите воведоа нов пакет санкции против Русија.

За денеска е предвидено Бајден да потпише извршна уредба за забрана на нови инвестиции во Русија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Американците го срушија кинескиот балон, објавена снимка

ВИДЕО: ФБИ ја истражува смртта на млада американска политичарка

Во Њу Хемпшир во САД измерени рекордни минус 77 степени Целзиусови

ВИДЕО: Воз во САД излета од шините и експлодираше, наредена евакуација

Катерина Павлова-Николовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

ВИДЕО: Кинески шпионски балон лета над САД, тврди висок претставник на американската одбрана

Ана Ололовска