САД воведоа санкции за финансиските посредници на Исламска Држава

Од:

По серијата терористички напади во Кабул, за кои одговорност презеде џихадистичката група Исламска држава (ИД), САД денеска воведоа санкции за лица обвинети дека дејствувале како финансиски посредници на огранокот на таа организација во Авганистан.

dobivaj vesti na viber

Американското Министерство за финансии соопшти дека на „црната листа“ се наоѓа Исматула Халозаи, кој е обвинет за управување со неформална мрежа за трансфер на пари со седиште во Турција, позната како „хавала“, која служи за пренос на средства за финансирање на ИД.

Стејт департментот денеска, исто така, идентификува тројца мажи како специјално обвинети светски терористи поради нивната водечка улога во авганистанскиот огранок на Исламската држава, се наведува во соопштението на американското Министерство за финансии.

– Денешните мерки ја нагласуваат решителноста на САД да ја спречат ИД и нејзините членови да го користат меѓународниот финансиски систем за поддршка на терористичките акти во Авганистан и на други места, изјави Андреа Гаки, директор на Управата за контрола на странски капитал при американското Министерство за финансии.

Би можело да ве интересира

Бела куќа: Русија знае што ќе се случи ако употреби нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Кина: Прашањето за Тајван е внатрешна кинеска работа, САД да не се мешаат

Русија: Конфликтот со Америка не е во наш интерес

А1он

Рускиот амбасадор во Вашингтон: „Веруваме дека нема да има нуклеарна војна со САД“

А1он

Американскиот носач на авиони се вкотви во Јужна Кореја

Ана Ололовска

Американска амбасадорка: Историјата на односите меѓу Албанија и САД е уникатна

А1он