САД воведоа санкции за четворица Украинци поврзани со руската ФСБ

Од:

Американското Министерство за финансии соопшти дека лицата против кои се воведени санкции биле вклучени во операциите на руската разузнавачка служба ФСБ за поткопување на украинската Влада и економија.

dobivaj vesti na viber

Лицата, од кои двајца се актуелни членови на Парламентот и двајца поранешни пратеници, „дејствуваат по инструкции на руската Федерална служба за безбедност (ФСБ)“ и се „ангажирани во влијателни активности предводени од руската Влада за дестабилизација на Украина“, соопшти Министерството за Финансии во Вашингтон.

На црната листа се поранешниот заменик-претседател на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина, Володимир Сивкович, пратениците од Опозициската платформа – за живот (ОПЈ) Тарас Козак и Олег Волошин и поранешниот пратеник Володимир Олејник.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Бајден не смее да влезе во Русија

Ана Ололовска

Лиз Трас: Русија е закана и за Молдавија

Ана Ололовска

Канада воведе санкции за рускиот милијардер, сопственикот на Индипендент

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Руска армија: Уништивме пратка оружје од Запад

Ана Ололовска

Пет членки на АПЕК протестираа против учеството на Русија на министерска средба во Бангкок

Ана Ололовска

Литванија од утре без гас, нафта и струја од Русија

Предраг Петровиќ