САД: Во Иран моќно е да има и над илјада жртви во протестите

Од:

Владата на САД ги обвини иранските безбедносни сили за убиство на повеќе од илјада луѓе во протестите што неодамна избувнаа во земјата.

Таа бројка е значително поголема од претходните проценки за бројот на жртви од страна на организациите за човекови права, а американските власти не доставија докази за да ги поддржат нивните тврдења.

Американскиот специјален претставник во Иран Брајан Хук рече дека проценката се заснова на различни извештаи што доаѓаат од Иран, како и разузнавачка анализа.

Хук изјави дека во само еден инцидент во југозападниот дел на Иран, повеќе од 100 луѓе загинале од огнено оружје на Револуционерната гарда и дека САД имаат снимка на тие настани во градот Махшар.

Според Хук, снимката е една од десетици илјади примени од САД откако државниот секретар Мајк Помпео минатиот месец ги повика Иранците да презентираат докази за владини злосторства за време на задушувањето на протестите.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја: Заврши рокот за преговори, не чувствуваме обврска кон САД

Помпео со писмо до Мицотакис: Грција клучен играч во Источниот Медитеран и на Балканот

Ана Ололовска

Ирански пратеник понуди три милиони долари за „оној кој ќе го убие Трамп“

Ана Ололовска

Јужна Кореја на барање на САД ќе испрати брод во Ормутски Теснец

Ана Ололовска

Aдвокатите на Трамп го повикаа Сенатот да ја отфрли постапката за импичмент

Ана Ололовска

Две ракети биле испукани кон украинскиот Боинг соборен крај Багдад, се нагласува во извештај

Ана Ололовска