САД: Вакцинирани сите конгресмени-демократи

Од:

Секој член на Конгресот од Демократската партија во САД навел дека примил вакцина против коронавирусот, додека републиканците од Претставничкиот дом заостануваат во вакцинирањето, јави Си-Ен-Ен.

Откако Центарот за контрола и превенција на болести објави дека вакцинираните лица повеќе не мора да носат маски за време на одредени активности на затворено и на отворено во четвртокот, спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси изјави дека заштитните маски сепак ќе бидат потребни во Претставничкиот дом додека не се вакцинираат сите членови и персоналот.

Според бројките:

Претставнички дом – Сите 219 демократи изјавија за Си-Ен-Ен дека примиле вакцина против Ковид-19.

Само 95 од 212 републиканци од Домот изјавиле дека се вакцинирани, додека 112 не одговориле на прашањата на Си-Ен-Ен.

Сенат – 50 демократски демократи изјавија дека биле вакцинирани.

46 од 50 републикански сенатори пријавиле дека се вакцинирани.

ЦДЦ препорачува луѓето кои претходно биле заразени со Ковид-19 сепак да се вакцинираат.

Би можело да ве интересира

Блинкен најави модернизација на американската дипломатија

А1он

САД се жалат на одбивањето на барањето за екстрадиција на Асанж од Британија

А1он

САД го издадоа првиот пасош со ознака за пол X

САД: Поради бура 600 илјади домаќинства без струја

А1он

На кинескиот „Чајна Телеком“ одземена му е лиценцата за работа во САД

Ана Ололовска

САД вратиле голем број пратки со месо во Австралија поради фекалии

Ана Ололовска