САД: Вакцинирани сите конгресмени-демократи

Од:

Секој член на Конгресот од Демократската партија во САД навел дека примил вакцина против коронавирусот, додека републиканците од Претставничкиот дом заостануваат во вакцинирањето, јави Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Откако Центарот за контрола и превенција на болести објави дека вакцинираните лица повеќе не мора да носат маски за време на одредени активности на затворено и на отворено во четвртокот, спикерот на Претставничкиот дом Ненси Пелоси изјави дека заштитните маски сепак ќе бидат потребни во Претставничкиот дом додека не се вакцинираат сите членови и персоналот.

Според бројките:

Претставнички дом – Сите 219 демократи изјавија за Си-Ен-Ен дека примиле вакцина против Ковид-19.

Само 95 од 212 републиканци од Домот изјавиле дека се вакцинирани, додека 112 не одговориле на прашањата на Си-Ен-Ен.

Сенат – 50 демократски демократи изјавија дека биле вакцинирани.

46 од 50 републикански сенатори пријавиле дека се вакцинирани.

ЦДЦ препорачува луѓето кои претходно биле заразени со Ковид-19 сепак да се вакцинираат.

Би можело да ве интересира

Конгресот на САД одобри 40 милијарди долари за Украина

Пентагон: САД го уништија своето последно хемиско оружје

Ана Ололовска

Ковид-19 се шири во САД, но хоспитализациите се намалени

Ана Ололовска

САД го осудија можното воведување смртна казна против продемократските и антивоени активисти во Белорусија

Ана Ололовска

САД повторно ја отворија Амбасадата во Киев

Ана Ололовска

Ќерката на американскиот претседател позитивна на коронавирусот

Ана Ололовска