САД: Украина ќе ги добие нашите тенкови Абрамс до есен

Од:

Пентагон планира да ја забрза испораката на тенковите Абрамс во Украина, изјави американски функционер и извор запознаен со ситуацијата, а планот е да ја достави клучната опрема во Киев уште оваа есен.

Во јануари, администрацијата на Бајден вети дека ќе и испорача 31 напреден тенк М1А2 Абрамс во Украина, по неколку месеци избегнување на идејата за распоредување тенкови кои тешко се одржуваат во Украина.

Новиот план ќе и даде на Украина варијанта на резервоарот M1A1 SA Abrams, кој може да работи на дизел гориво како повеќето украински тенкови, рече еден од официјалните лица. Таа промена, исто така, ја забрзува испораката за околу една година, според помошник на Конгресот запознаен со ова прашање.

Портпаролот на Пентагон одби да го коментира непосредниот рок, бидејќи Министерството за одбрана претходно не понуди конкретен датум за напорите да ги доведе тенковите во украински раце, велејќи само дека тоа ќе трае со месеци.

„Работиме на тоа. Има некои промени што може да се направат во процесот за да се забрза“, рече портпаролот на Белата куќа Џон Кирби.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Две лица загинаа во пад на мал авион во Америка

Ана Ололовска

Напад со нож во Кливленд, ранети тројца полицајци

Ана Ололовска

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Сијарто: Војната во Украина не може да се реши на бојното поле, тоа конечно треба да го сфатат сите

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

Две лица загинаа во гранатирањето на регионот Белгород

Ана Ололовска