САД: Суд блокираше изградба на ѕидот со Мексико

Од:

Суд во САД нареди администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп да престане да ги користи парите од фонд на Министерството за одбрана за изградба на ѕид на американската јужна граница со Мексико.

Судот смета дека Конгресот на САД не дал „специфична” дозвола на администрацијата да ги искористи парите за изградба на граничен ѕид.

Со одлука на судот, Администрацијата Трамп повеќе нема да може да ја користи милијарда долари што е доделена од Фондот за Министерството за одбрана.Одлуката се однесува на два дела на ѕидот – во Њу Мексико, 74 километри, а во Аризона, осум километри.

Би можело да ве интересира

Најстариот американски ветеран од Втората светска војна го прослави 110-от роденден

Ана Ололовска

Во бунар во Мексико пронајдени 44 тела, спакувани во 119 вреќи

Ана Ололовска

Трамп и Нетанјаху разговараа за договор за взаемна одбрана

Ана Ололовска

Помпео го обвини Иран за нападите со дронови во Саудиска Арабија

Ана Ололовска

САД официјално ја потврдија ликвидацијата на синот на Осама бин Ладен

Трамп го продолжи трговското ембарго кон Куба за една година