САД со препораки до граѓаните: Не патувајте во Шпанија и во Португалија поради Ковид-19

Од:

Американскиот Центар за контрола и превенција на болести и Стејт департментот предупредија дека не треба да се патува во Шпанија, Португалија, Кипар и Киргистан заради зголемениот број на коронавирус инфекции во тие земји.

dobivaj vesti na viber

ЦДЦ го зголеми ризикот за патување за овие земји на „ниво четири: многу високо“ и им препорачува на Американците да избегнуваат патувања, додека Стејт департментот препорачува да не патуваат во тие земји.

Шпанија во јуни повторно ги отвори своите граници за американските туристи и оттогаш е популарна дестинација за американските туристи.

ЦДЦ, исто така, покрена препораки за патување во Куба на „четврто ниво“, додека Стејт департментот препорача да не се патува таму.

Здравствените власти во САД се загрижени и за зголемениот број на заболени лица во Израел, Западниот брег и Газа, а Стејт департментот им препорачува на потенцијалните патници „да ги преиспитаат“ патувањата во Израел.

ЦДЦ и Стејт департментот подигнаа на „ниво 3“ за Ерменија што значи дека невакцинираните патници треба да избегнуваат патување во таа земја, освен ако не е потребно.

Би можело да ве интересира

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Каталонците излегоа на демонстрации на петгодишнината од референдумот за независност

Ана Ололовска

Во експлозија при научен експеримент за време на фестивал во Шпанија повредени 18 лица, меѓу кои 10 деца

Ана Ололовска

Во СБ на ОН, Москва ја блокираше американската резолуција против руската анексија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетици загинати во ураганот Ијан во САД

Ана Ололовска

САД: Договорот на Србија со Русија е изненадувачки и чекор во погрешна насока

А1он