САД со помош за Италија за рестартирање на економијата

Од:

Претседателот на САД, Доналд Трамп нареди испраќање „голем пакет помош“ за Италија, држава сериозно погодена од пандемијата на коронавирусот, се вели во денешното соопштение на државниот секретар Мајк Помпео.

Поддршката ќе се реализира преку меѓународни организации, многу од кои веќе помагаат на Италијанците. Поддршката е наменета и за рестартирање на италијанската економија.

Помпео укажа дека на својот сојузник од НАТО пактот, дека САД ќе испратат и техничка поддршка „потпирајќи се на постоечките партнерски и продуктивни односи меѓу Министерството за здравство на САД и италијанските служби за здравство“, се вели во соопштението.

Во воените бази во Италија се наоѓаат околу 30 илјади американски војници и членови на нивните семејства. Американските војници ќе укажуваат помош на Италијанците во различни области, како телемедицински услуги, транспорт и инсталација на полски болници и опрема, лекување пациенти и транспорт на залихи, гориво и прехранбени продукти.

-Оваа критично важна помош нема само да помогне на италијанскиот народ, туку и ќе ги поддржи логистичките и трговските алки во земјата. Само заедно и само благодарејќи на транспарентноста, соработката и заемната поддршка, можеме да го поразиме Ковид-19, истакна Помпео.

Би можело да ве интересира

Најмалку 800 луѓе во светот починаа поради дезинформации за Ковид-19

А1он

Бугарија ги отвора училиштата, задолжително мерење температура и дезинфекција на раце и обувки

А1он

Во Грција регистрирани рекордни 262 случаи на Ковид-19

А1он

Откриено кој фудбалер на Барсa e заразен со коронаворус пред мечот со Баерн

А1он

Дневен преглед Ковид-19: Во Косово 11 лица починаа, во Црна Гора 65 новозаразени

А1он

Во Албанија за еден ден регистрирани 141 новозаболени лица Ковид-19

А1он