САД со осуда за Русија за кибер нападите во Грузија

Од:

САД ја осудија Русија поради кибер нападите во Грузија извршени лани во октомври.

Како што се истакнува во изјавата на државниот секретар Мајк Помпео, на 28 октомври 2019 година, Главната разузнавачка управа (ГРУ) на Генералниот штаб на вооружените сили на Русија, извршила масовни кибер напади во Грузија, што резултирало во големи штети за граѓаните на земјата.

-Овој акт противречи на тврдењата на Русија дека таа е одговорен играч во кибер просторот со повторна демонстрација на неодговорни кибер активности на ГРУ против други земји, изјави Помпео.

Се додава дека целта на овие акции е креирање нестабилност и поткопување на демократските институции.

САД ветуваат помош до Грузија и граѓаните на земјата во зацврстување на безбедноста во кибер просторот и противмерки за злонамерните актери. Како и помош во проширување на техничките можноста на земјата за одбрана на државните институции од слични злонамерни активности, се вели во денешното соопштение од државниот секретар.

Би можело да ве интересира

„Комерсант“: Посетата на Лавров е знак дека Москва сака да го зачува влијанието на Балканот

Ана Ололовска

ВИДЕО: Руски ММА-борач брутално изрешетан во кафеана среде бел ден

Жарко Настоски

Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

А1он

ВИДЕО: Пијани руски војници влетаа во аеродром со оклопен транспортер

Жарко Настоски

Путин: Руската економија закрепнува во многу сектори

Жарко Настоски

Забраните за патувања во странство поради епидемијата и помагаат на руската економија, тврдат економисти

Ана Ололовска