Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Од:

САД следат доволно индикатори околу руската воена активност во близина на Украина кои предизвикуваат „голема загриженост“, а руската реторика се чини сè поостра, изјави американски воен претставник.

dobivaj vesti na viber

Марк Мили, началникот на Здружениот Генералштаб на САД, одби да шпекулира за опциите што САД би можеле да ги разгледаат во случај на руска инвазија. Сепак, во еден од неговите најобемни коментари за кризата, Мили ја истакна важноста на суверенитетот на Украина за Вашингтон и за НАТО.

„Доколку има отворена агресија од руска воена акција во независна нација-држава од 1991 година, интересите на националната безбедност на САД и членките на НАТО се во прашање“, рече Мили за време на летот од Сеул до Вашингтон.

Украина соопшти дека Русија натрупала повеќе од 90.000 војници долж границата. Но, Москва ги отфрли сугестиите дека се подготвува да го нападне јужниот сосед и го брани своето право да распореди трупи на своја територија како што и одговара.

Мили одби јавно да ја објави својата проценка за бројот на руските сили во близина на Украина, но сугерираше дека неговата загриженост оди подалеку од бројот на руски војници.

„Нема да ви кажам што следиме и индикатори или предупредувања од разузнавачка гледна точка, но ги следиме сите“, рече Мили. „И сега ги има доволно за да предизвикаат голема загриженост и ние ќе продолжиме да следиме“.

Би можело да ве интересира

Москва тврди дека експлозиите на Крим се саботажа

Горан Наумовски

Сеул: Големи воени вежби на САД и Јужна Кореја следната недела

Ана Ололовска

Шојгу: Нема потреба да користиме нуклеарно оружје во Украина

Ана Ололовска

ФБИ: Безбедносните агенции на САД се соочуваат со закани по претресот на домот на Трамп во Флорида

Ана Ололовска

ОБСЕ го осуди прогонот на новинари во Русија

Ана Ололовска

Захарова: Се ќе направиме мисија на МААЕ да ја посети нуклеарката Запоржје

Ана Ололовска