САД: Сенатот со резолуција за ограничување на Трамп да почне воени операции против Иран

Од:

Сенатот денеска одобри резолуцијата со која се ограничува надлежноста на американскиот претседател Доналд Трамп да почне воени операции против Иран.

Мерката нагласува дека Трамп мора да добие одобрение од Конгресот пред да се вклучи во понатамошна воена акција против Иран.

Осум републиканци се приклучија со демократите да се усвои резолуцијата со 55-45 гласови.

Подносителите нагласија дека резолуцијата не се однесува на Трамп, па дури и за претседателството, туку, наместо тоа, е важно повторување на моќта на конгресот за објавување војна.

Додека Трамп и другите претседатели „мора секогаш да имаат можност да ги одбранат САД од непосреден напад, извршната власт да иницира војна запира тука“, рече конгресменот Тим Кајне.

Би можело да ве интересира

Рохани: Наскоро продолжуваат економски активности со низок ризик

Ана Ололовска

Трамп: Не очекуваат најтешки недели

Ана Ололовска

Бродот болница на американската армија ќе почне да прима пациенти од понеделник

А1он

Расте бројот на заразени морнари на носачот Теодор Рузвелт

А1он

Во САД користат крвна плазма од излекувани за лекување на новозаболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Трамп нема да носи заштитна маска и покрај здравствените препораки

Ана Ололовска