САД: Седум милиони заразени со коронавирус

Од:

Според податоците на Универзитетот Џон Хопкинс, САД го преминале прагот на седум милиони луѓе заразени со коронавирус.

Откако пандемијата најсилно го погоди подрачјето на Њујорк, а потоа во текот на летото југоистокот и југозападот на земјата, сега се шири во градовите со многу помало население во срцето на земјата, често во нејзините конзервативни делови каде што голем број жители се противат на носење маски.

Ширењето на инфекцијата сега предизвикува нови проблеми во болниците, училиштата и универзитетите на западнито дел на САД.

Би можело да ве интересира

Во Словенија 1.113 новозаразени, се зголемува бројот на пациенти во болниците

Жарко Настоски

Лончар: Србија се подготвува за најлошо сценарио

Ана Ололовска

Курц: Мораме да издржиме додека вакцината не ни овозможи враќање во нормалност

А1он

Мнозинството Германци би се вакцинирале против Ковид-19

Ана Ололовска

Во Словенија над илјада заразени и седумина починати од Ковид-19

А1он

Австриски инфектолог: Порано или подоцна сите ќе „фатиме“ коронавирус

Ана Ололовска