САД се заканува, Северна Кореја истрела ракета

Од:

Американското обвинување за легитимна употреба на правото на самоодбрана е провокација, се наведува во денешното соопштение на Министерството за надворешни работи на Северна Кореја.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението се предупредува на неодредена „посилна и поголема реакција“ доколку САД заземат конфронтирачки став, пренесува Ројтерс.

Исто така, од Северна Кореја пристигнуваат вести дека таа земја денеска повторно испукала неидентификуван проектил во правец на исток, што го соопшти јужнокорејската армија, а пренесуваат агенциите.

Јапонската крајбрежна стража наведува дека испуканиот проектил би можел да биде балистичка ракета, пренесува Ројтерс.

Ова е трето лансирање што Северна Кореја го изврши оваа година. Претходно беа истрелани проектили на 5 и 11 јануари, а Пјонгјанг објави дека е успешно тестирана хиперсонична ракета.

Администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден вчера ги воведе првите санкции поради севернокорејската програма за оружје и по серијата лансирања на ракети, вклучително и двете од минатата недела.

Би можело да ве интересира

Американската министерка за финансии ги повика европските сојузници да заземат заеднички став за Кина

Влада: Утврдена делегацијата за Стратешкиот дијалог со САД

Катерина Павлова-Николовска

САД предлагаат ЕУ да воведе царини за испораките на нафта од Русија

Северна Кореја пријави околу 270.000 нови случаи на треска

Ана Ололовска

САД најавиja ублажување на политиката кон Куба

Ана Ололовска

САД извршија успешен тест на хиперсонично оружје

Ана Ололовска