САД се за создавање две држави како решение на израелско-палестинскиот конфликт

Од:

За време на телефонскиот разговор меѓу државниот секретар Ентони Блинкен и министерот за надворешни работи на Израел, Габи Ашкенази, Блинкен изјави дека решението на израелско-палестинскиот конфликт врз основа на две држави би било најповолното за иднината на Израел, синоќа соопшти американскиот Стејт департмент.

Во текот на разговорот, Блинкен ја „истакна увереноста на администрацијата на Бајден дека решението за создавање две држави е најдобриот начин да се обезбеди иднина за Израел како еврејска и демократска земја, која живее во мир покрај активна и демократска палестинска држава, истакнаа од Стејт департментот.

Би можело да ве интересира

Бајден ја почна процедурата за реформа на Врховниот суд

Жарко Настоски

Псаки: САД разговараат со сојузниците за прераспоредувањето на руски трупи во близина на Украина

Ана Ололовска

Бајден: Оруженото насилство во САД е меѓународна срамота, преземаме чекори

Жарко Настоски

Во САД се испитуваат алергиските реакции на вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“

Жарко Настоски

Амнести Интернешнл: Лани во САД влошена ситуацијата со човековите права

Ана Ололовска

За САД разговорите со Иран за нуклеарниот договор се конструктивни

Ана Ололовска