САД се вратија во Советот за човекови права на ООН, ќе бидат набљудувач

Од:

САД денеска соопштија дека повторно ќе се приклучат на Советот за човекови права на Обединетите нации во улога на набљудувач.

Тоа го најави вршителот на должноста во американска мисија во ООН во Женева, на крајот на денешната седница на Советот.

– Задоволство ми е да ве известам дека секретарот (Ентони) Блинкен ќе објави дека Соединетите Американски Држави повторно ќе се приклучат на Советот за човекови права на Обединетите нации како набљудувач. Ние го правиме тоа знаејќи дека најефикасен начин за реформа и подобрување на Советот е принципелно ангажирање во неговата работа, рече тој.

Администрацијата на поранешниот претседател Доналд Трамп ги повлече САД од Советот за човекови права во 2018 година.

Би можело да ве интересира

Кремљ: Договорен е прелиминарниот датум за видео-конференција Путин-Бајден

А1он

Во САД во ноември се вработиле 210.000 лица, помалку од предвиденото, но стапката на невработеност паѓа

А1он

Марк Мили: Руската воена активност во близина на Украина е причина за „голема загриженост“

Ана Ололовска

САД и ЕУ загрижени поради „проблематичните и еднострани акции“ на Кина

Ана Ололовска

Бајден: Американците да примат трета доза од вакцината против Ковид-19

Ана Ололовска

САД, Канада, ЕУ и Велика Британија наметнаа координирани и засилени санкции против режимот во Белорусија

А1он