САД санкционираат 24 компании за искпораки во Русија, Пакистан и Иран

Од:

Aдминистрацијата на Бајден денеска додаде 24 компании во списокот ентитети подложни на извозна контрола за подршка на воената индустрија на Русија, нуклеарната програма на Пакистан или за снабдување на ирански компании, производители на електроника.

Компаниите се од Летонија, Пакистан, Русија, Сингапур и Швајцарија, и се вклучени во списокот во поглед на заштита на националната безбедност и надворешната политика, соопшти Министерство за трговија на САД.

Од компаниите во Летонија се Fiber Optic Solutions, која произведува жироскопи со оптички влакна и друга опрема, а од руските е производителот на компјутерска опрема Kraftway. Во спискот се уште швајцарската Milur SA, уште четири сингапурски и десет пакистански компании.

Вашингтон активно ја користи контролата на извозот за да повика на одговорност компании кои работат за подршка на рускиот воен комплекс.

Снабдувачите на американски делови отсега треба да добијат специјална лиценца пред да испорачуваат за компаниите вклучени во списокот.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руски новинар осуден на осум години затвор за ширење „лажни вести“ за руската армија

А1он

ВИДЕО: Леденa бура направи хаос во САД, откажани летови, сообраќајки, затворени училишта

Катерина Павлова-Николовска

САД го блокираат влезот на Косово во Советот на Европа

Русија: Ја презедовме контролата близу Бахмут

А1он

ВИДЕО: Млад пар во Иран објави видео како танцуваат на улица, судот ги осуди на 21 година затвор

А1он

Уапсен пар среде ресторан во Русија: Зборувале против војната, гостин ги слушнал и повикал полиција

А1он