САД сакаат договор за контрола на вооружувањето со Кина и Русија

Од:

САД, како и Русија, сакаат да склучат договор за контрола на вооружувањето, но и да ја привлечат и Кина кон тој договор сега или во некоја подоцнежна етапа, изјави американскиот претседател Доналд Трамп, цитиран од британските медиуми.

-Треба да кажам, Русија сака да склучиме договор за контрола на вооружувањето . . . Русија многу сака да постигнеме договор за контрола на нуклеарното оружје, изјави Трамп, кој е во Лондон, каде учествува на јубилејниот самит на НАТО.

„Сигурно е, исто така, дека во договорот ќе ја вклучиме и Кина. Можеме да ја вклучиме подоцна, а можеме и сега“, дополни американскиот претседател.

Би можело да ве интересира

И покрај падот на наталитетот, зголемен бројот на населението во Кина

Ана Ололовска

Русија: САД намерно го дестабилизираат Блискиот Исток

Ана Ололовска

Кина минатата година со најмал економски раст

Ана Ололовска

Пентагон: При иранскиот напад врз ирачката база Ал Асад повредени се 11 американски војници

Ана Ололовска

Две лица починаа во Кина од мистериозната вирусна пневмонија

Ана Ололовска

Соработник на Џулијани: Трамп се обиде да влијае на Украина

Ана Ололовска