САД: Речиси 75 отсто од децата кои починале од Ковид-19 се од малцински групи

Од:

Коронавирусот е причина за смрт на најмалку 121 лице на возраст под 21 година во САД помеѓу 12 февруари и 31 јули. Тоа се нагласува во студија објавена од Центрите за контрола и превенција на болести.

Од тие млади, приближно тројца од четворица биле од хиспанско, црно, американско-индиско или домородно население од Аљаска, што укажува на тоа дека вирусот убива непропорционално млади луѓе кои не се белци, а особено оние кои немаат основни здравствени услови.

ЦДЦ нагласува дека наодите треба да ги охрабрат училишните системи кои повторно се отворија за внимателно следење на инфекциите и тешките симптоми кај деца и млади лица.

Според нив, имало 391.814 познати случаи меѓу луѓе под 21 година од средината на февруари до крајот на јули. Повеќето – но не сите – млади пациенти имаат поблаги симптоми отколку постарите пациенти.

Од младите луѓе кои починале од вирусот, 63 отсто биле мажи; 10 отѕсто биле доенчиња стари помалку од една година; 20 отсто биле на возраст меѓу 1 и 9 години; 70 отсто биле на возраст од 10 до 20 години; а 75 отсто имале барем едно друго заболување.

Дополнително, 45 отсто биле хиспанци; 29 отсто биле црнци; четири отсто биле нехиспанско американско индиско или домородно население од Аљаска.

„Меѓу доенчиња, деца и адолесценти хоспитализирани со лабораториски потврден Ковид-19 и случаи на МИС-Ц, лицата од расни и етнички малцински групи се презастапени“, забележаа истражувачите.

ЦДЦ во една студија минатата недела потврди дека децата можат и го пренесуваат коронавирусот на членовите на нивното семејство.

Би можело да ве интересира

Британија ќе чека да поминат изборите во САД, па ќе одлучи за екстрадицијата на Асанж

А1он

Лондонскиот градоначалник бара да се забрани одење по гости во време на пандемија

А1он

Прогласен карантин во најголемите градови во Велс

А1он

Шпанија се подготвува за целосна блокада на Мадрид поради Ковид-19

А1он

„Њујорк тајмс“: Во Пентагон се разговара за оставки ако Трамп ја употреби армијата против народот

А1он

Астра Зенека нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни несакани дејства

А1он