САД продаваат 12 хеликоптери и авион на Австралија за повеќе од милијарда долари

Од:

САД ќе и продадат 12 воени хеликоптери „Сихавк“ и еден авион за електронска војна „Гроулер“ на Австралија за повеќе од милијарда долари, соопшти Стејт департментот.

Австралија, која неодамна влезе во стратешко партнерство со САД и Велика Британија за да се спротивстави на територијалните амбиции на Кина, побара 12 хеликоптери МХ-60-Р.

Владата на САД го извести Конгресот дека одлучи да го исполни барањето, соопшти Стејт департментот.

Хеликоптерите се мултифункционални – можат да слетаат и полетуваат од брод и да извршуваат операции против копнени објекти и подморници, но и мисии за спасување, снабдување и транспорт.

Канбера, исто така, сакаше да купи Боинг ЕА-18Г Гроулер, специјализиран за попречувањ комуникации. Владата на САД го прифати и тоа барање.

Би можело да ве интересира

САД: Управата на болница во Бостон отпушти речиси 200 невакцинирани работници

Ана Ололовска

Стејт департментот ги повика Американците да избегнуваат патувања во Франција и Португалија

Ана Ололовска

Блинкен разговараше со украинскиот претседател

Ана Ололовска

Спорните прашања за кои ќе разговараат Бајден и Путин

Ана Ололовска

Белата куќа објави план за борба против корупцијата

А1он

Кина најавува контрамерки за САД во случај на дипломатски бојкот на ЗОИ

Ана Ололовска