САД преместуваат речиси 12.000 војници од Германија во Полска, крај Црното Море и Прибалтикот

Од:

Пентагон објави планови според кои ќе остави во Европа половина од 12.000 војници повлечени од Германија.

– САД повлекуваат 11.900 војници од Германија, изјави шефот на Пентагон, Марк Еспер. Според него, САД ќе вратат во својата татковина околу 6.400 американски војници од повлечените од Германија, а околу 5.600 ќе бидат стационирани во држави на НАТО.

– Сегашниот план на европската команда е да се преместат околу 11.900 војници од Германија, со што нивниот број ќе се намали од околу 36,000 на 24.000“, рече Еспер на прес-конференција.

Тој рече дека американските трупи ќе започнат да ја напуштат Германија за само неколку недели, а потоа ќе бидат преместени во Белгија и Италија, покрај плановите на Пентагон да распореди дел од нив поблиску до границите на Русија.

Еспер истакна дека клучна цел на повлекувањето е зајакнување на југоисточниот дел на НАТО во близина на Црното Море.

Тој додаде дека некои сили би можеле да бидат испратени во Полска и балтичките држави доколку Варшава се согласи да потпише договор.

Би можело да ве интересира

Поранешна советничка на Пенс тврди дека Трамп воопшто не се грижел за пандемијата

Ана Ололовска

Анкета/САД: Речиси половина Американци нема да примат вакцина против Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Седум починати и 177 заразени со Ковид-19 по свадба во американската држава Мејн

Ана Ололовска

Со 22 милиона евра Германија ќе го засили обезбедувањето објекти на еврејската заедница

Ана Ололовска

Полска и Литванија тврдат дека границата со Белорусија не е затворена

Ана Ололовска

Волстрит Журнал: Канцелариите во САД се полупразни, шест месеци по почетокот на пандемијата

А1он